Percepcja równości. Z pamiętnika audytora i audytorki.

02.09.2022 01:00

Jedna z zasad uniwersalnego projektowania to percepcja równości. Do siedmiu zasad stworzonych przez Ronalda  Mace’a, ósmą dodał Konrad Kaletsch. Te siedem zasad ma charakter obiektywny, opisujący rzeczywistość. Ta ostania odnosi się do subiektywnego odbioru sytuacji czy rozwiązania, które ma (przynajmniej w teorii), zapewnić dostępność. Ta dodatkowa zasada dotyczy równoprawnego dostępu do usług, narzędzi, środowiska. Dostępu w taki sposób, aby nie powodowało to sytuacji, gdy korzystający z tych rozwiązań czuł się  dyskryminowany czy stygmatyzowany, wyróżniany w sposób jakiego sobie nie życzy.

Na filmie możecie zobaczyć Dominika, naszego audytora i testera w jednej osobie (spoza ekranu kibicuje mu Gośka, także nasza audytorka). Zwróćcie uwagę ile trwa przejazd Dominika. Jak długo  pokonuje kilka stopni w wejściu do budynku. Trwa to prawie minutę. Z procedurą wchodzenia na platformę i schodzenia pewnie około półtorej minuty. A ile wy potrzebujecie by pokonać kilka schodków?

To sytuacja to, naszym zdaniem, przykład łamania ósmej zasady  uniwersalnego projektowania. Nie dość, że Dominik jedzie w ślimaczym tempie, to jeszcze wystawiony jest na widok wszystkich przechodzących. I nie ma na tę sytuację wpływu.

[Na filmie widać jak Dominik, poruszajacy się na wózku, jedzie plaforma wzdłuż schodów]

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję