Symulator wieku senioralnego

08.09.2022 23:40

W zrozumieniu codzienności osób z niepełnosprawnościami pomaga, choć chwilowe postawienie się w sytuacjach jakie napotykają te osoby.

Pomocne są w tym różnego rodzaju symulatory. Podczas szkoleń używamy symulatorów wad wzroku, które pozwalają poczuć się jak osoba z tunelowym widzeniem czy z zaćmą. Osoby uczestniczące w naszych zajęciach maja okazję pokonywać podjazdy i krawężniki na wózku inwalidzkich. Podczas naszych warsztatów można tez sprawdzić, jak to jest prawie nie słysząc robić zakupy i konwersować w sklepie.

Jednym z naszych ostatnich „szkoleniowych” nabytków jest symulator wieku senioralnego. To cały zestaw narzędzi, które pomagają doświadczyć ograniczeń związanych z osłabieniem różnych funkcji ciała, charakterystycznych dla zaawansowanego wieku. Mamy do dyspozycji między innymi okulary, które ograniczają pole widzenia. Są słuchawki wyciszające dźwięki otoczenia. Są do dyspozycji ograniczniki zginania stawów kolanowych i łokciowych. Jest wreszcie kamizelka z „bagażem lat”, czyli  wyposażona w obciążniki.

Wszystkich tych symulatorów używamy podczas szkoleń Akademii Dostępności. To bezpłatne szkolenia dla architektów i architektek, inżynierów i inżynierek budownictwa, urbanistów i urbanistek, pracowników i pracowniczek administracji publicznej zajmujących się procesem inwestycyjno-budowlanym, planowaniem przestrzennym czy zagospodarowaniem przestrzennym. Wystarczy wejść na stronę www.akademiadostepnosci.pl i się zapisać.

Czasem używamy tez symulatorów podczas spotkań w plenerze. Tym razem byliśmy w Opolu na XXI Dniach Osób Niepełnosparwnych. Wiele osób spróbowało, jak to jest poruszać się na wózku, chodzić z białą laską czy użuwać symulatora wieku senioralnego.

 

Na obrazku DOminik Rymer, nasz trener, prowadzi grupę chętnych do "spróbowania" symulatorów.

Na zdjęciu pan Tomasz, dzielny tester i Piotr Todys, nasz trener, prezentują symulator ze sceny podczas imprezy.

 

Na zdjęciu jeden z uczestników imprezy testuje symulator wieku senioralnego.

 

Na zdjęciu młodzież sprawdza jak to jest na wózku.

 

 

 

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję