Wyrzucanie śmieci dla wszystkich

27.10.2022 17:00

Wyrzucanie śmieci jest czynnością tyleż nudną co banalną. Jednak nawet ta prosta czynność może sprawiać  kłopot, jeśli nie jesteśmy w stanie rozróżnić pojemników. A staje się wręcz trudna,  gdy segregujemy śmiecie i chcemy trafić z odpadami do właściwego pojemnika.

Donata Kończyk, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw dostępności zorganizowała spotkanie dotyczące  zapewniania dostępności pojemników na śmieci. Była okazja do przedstawienia pomysłów i  dobrych praktyk na temat możliwych i skutecznych rozwiązań oznaczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.  W spotkaniu, poza przedstawicielami i przedstawicielkami   Urzędu Miasta,  wzięły udział osoby ze środowiska osób niewidomych i słabowidzących oraz organizacje pozarządowe zajmujące się dostępnością .

Konkluzją spotkania, które było rozpoczęciem rozmowy o oznakowaniach koszy na śmieci, było zauważenie potrzeby zmiany uchwały Miasta Warszawy dotyczącej oznakowania koszy na śmieci. Poza tym zgodnie ustalono, że warto pracować nad oznaczeniami, które będą wypukłe, kontrastowe, z informacją w alfabecie Braille’a.

Na zdjęciu przykłąd oznakowania pojemników na śmieci: wypukłe i kontrastowe piktogramy i nazwy rodzajów śmieci, opis w alfabecie Braille'a.

 

Na zdjęciu kolorowy znacznik navilens.

Jako dobrą praktykę do rozważenia wskazano hiszpański system navilens www.navilens.com, który w oparciu o kolorowe kody dostarcza dokładnych nawigacyjnych wskazówek. Wystarczy  kod zeskanować aparatem telefonu komórkowego.  

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję