Jesteśmy, bo wierzymy, że dostępność może stać się faktem!
Fundacja TUS od ponad 30 lat pracuje na rzecz niezależności osób z niepełnosprawnością.
Od ponad 30 lat działamy na rzecz niezależności osób z niepełnosprawnością. Jesteśmy pewni, że tylko doświadczając różnych rodzajów wyzwań, choćby na chwilę wcielając się w role osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, można nabyć empatii pozwalającej na zrozumienie sytuacji osób starszych, rodziców z dziećmi czy osób niepełnosprawnych.
W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy dwa edukacyjne projekty dotyczące planowania i wdrażania dostępności. W ramach Bliżej Dostępności I Akademii Dostępności przeszkolono ponad 4600 urzędników i urzędniczek, architektów i architektekt oraz innych osób zajmujących się dostępnością przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością. Oba działania współfinansowane były przez Unię Europejską. Projekt Bliżej dostępności zrealizowaliśmy w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną FADO i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego.
Za nami kilkaset audytów wraz z towarzyszącymi im raportami z rekomendacjami dotyczącymi rozwiązań pozwalających zwiększać dostępność (w tym dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Głogowskiego Szpitala Powiatowego, wszystkie biura Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Nasz przedstawiciel jest Członkiem Rady Dostępności (przy Ministerstwie Rozwoju), której zadaniem jest min. opiniowanie i doradztwo w procesie tworzenia aktów prawnych oraz ich implementacji, w tym w szczególności Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Artykuł 9 Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnością odnosi się bezpośrednio do zagadnienia dostępności i głosi:
„Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, Państwa Strony podejmą odpowiednie środki w celu zapewnienia im, na zasadzie równości z innymi osobami, dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, w tym technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych, a także do innych urządzeń i usług, powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.”
Centrum dostępności założone przez Fundację TUS, pomaga zrozumieć wyzwania stojące przed różnymi grupami społecznymi, dostarcza wiedzy i narzędzi pozwalających na realizacje zasady równego dostępu.
Zespół
Małgorzata Peretiatkowicz – członkini zarządu, trenerka, audytorka
Magdalena Piwowarska – członkini zarządu, trenerka, audytorka, kadrowa
Piotr Todys – prezes zarządu, trener, audytor
Irmina Pilarska – audytorka
Anna Czekalska – audytorka
Sławek Florkowski – trener, audytor
Dominik Rymer – trener, audytor
Dawid Antkowiak – audytor
Patrycja Chodnicka – księgowa

Małgorzata Peretiatkowicz, członkini zarządu, trenerka, audytorka
Członkini Zarządu Fundacji TUS, członkini Zespołu do spraw weryfikacji wniosków o nadanie statusu podmiotu dokonującego certyfikacji dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, trenerka z ukończoną szkołą Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, audytorka z dorobkiem kilkuset audytów, współautorka standardu dostępności dla placówek służby zdrowia.

Magdalena Piwowarska, członkini zarządu, audytorka, kadrowa
Członkini zarządu Fundacji TUS, kadrowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, koordynatorka projektów współfinansowanych ze środków unijnych i szkoleniowych, audytorka z dorobkiem kilkuset audytów.

Piotr Todys, prezes zarządu, trener, audytor
Prezes Fundacji TUS, członek Rady Dostępności, której przewodniczy Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, trener z ukończoną szkołą Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, audytor z dorobkiem kilkuset audytów, współautor standardu dostępności dla placówek służby zdrowia. |

Anna Czekalska, audytorka
Z wykształcenia informatyczka. Zawodowo zajmuje się stronami internetowymi od ponad 20 lat. Odpowiada za dostępność cyfrową kilkuset serwisów internetowych. Współpracuje lub współpracowała m. in. z Fundacją TUS, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Fundacją Widzialni, Akceslab, Inclusive Education spółka z o. o , Instytutem ADN, PGB Human Resorrces sp. Z o. o., Global Teachers sp. Z o.o., Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, MDDP Akademia Biznesu. Od marca 2022r. prowadzi zajęcia z dostępności cyfrowej na Studiach Podyplomowych „Specjalista ds. dostępności” prowadzonych w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Sławek Florkowski, trener, audytor
Od wypadku motocyklowego, od 17 lat porusza się na wózku, w związku z tym jest użytkownikiem szeroko rozumianej dostępności na co dzień. Instruktor aktywnej rehabilitacji, zawodnik rugby na wózkach – były reprezentant Polski, ogromny fan motoryzacji – a to tylko kilka jego najważniejszych pasji, bo jest ich więcej. Zawodowo prowadzi szkolenia dla bardzo szerokiego grona odbiorców – od zakładów karnych po uczelnie wyższe. Przeprowadza także audyty architektoniczne pod kątem użyteczności, jak również prawidłowości względem prawa. |

Dominik Rymer, trener, audytor
Dominik Rymer od ponad 20 lat porusza się na wózku, jako Instruktor Aktywnej Rehabilitacji, zajmuje się osobami świeżo po wypadku, prowadzi szkolenia dla personelu medycznego lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, studentów oraz szkolenia z zakresu dostępności, jest specjalistą specjalista zajmujący się od wielu lat przeprowadzaniem audytów architektonicznych, czyli wizji różnych obszarów działalności instytucji, firmy zgodnie z normami określonymi przez przepisy prawne.
Moją pasją jest sport, a dokładnie mówiąc rugby na wózkach. Wielokrotnie reprezentowałem nasz kraj na Mistrzostwach Świat, Mistrzostwach Europy oraz licznych turniejach międzynarodowych. Obecnie związany jestem z Warszawską drużyną rugby na wózkach „Four Kings”.

Dawid Antkowiak, audytor
W Fundacji TUS od 2015 roku jako audytor i specjalista ds. wprowadzania danych przy projekcie Niepełnosprawnik, który z powodzeniem wdrażany jest nieprzerwanie co roku we Wrocławiu, od czasu do czasu uczestniczy także w audytach architektonicznych. |