Percepcja równości. Z pamiętnika audytora i audytorki
Jedna z zasad uniwersalnego projektowania to percepcja równości.
Do siedmiu zasad stworzonych przez Ronalda Mace’a, ósmą dodał Konrad Kaletsch. Te siedem zasad ma charakter obiektywny, opisujący rzeczywistość. Ta ostania odnosi się do subiektywnego odbioru sytuacji czy rozwiązania, które ma (przynajmniej w teorii), zapewnić dostępność. Ta dodatkowa zasada dotyczy równoprawnego dostępu do usług, narzędzi, środowiska. Dostępu w taki sposób, aby nie powodowało to sytuacji, gdy korzystający z tych rozwiązań czuł się dyskryminowany czy stygmatyzowany, wyróżniany w sposób jakiego sobie nie życzy.
Na filmie możecie zobaczyć Dominika, naszego audytora i testera w jednej osobie (spoza ekranu kibicuje mu Gośka, także nasza audytorka). Zwróćcie uwagę ile trwa przejazd Dominika. Jak długo pokonuje kilka stopni w wejściu do budynku. Trwa to prawie minutę. Z procedurą wchodzenia na platformę i schodzenia pewnie około półtorej minuty. A ile wy potrzebujecie by pokonać kilka schodków?
To sytuacja to, naszym zdaniem, przykład łamania ósmej zasady uniwersalnego projektowania. Nie dość, że Dominik jedzie w ślimaczym tempie, to jeszcze wystawiony jest na widok wszystkich przechodzących. I nie ma na tę sytuację wpływu.