Plan tyflograficzny w bibliotece w Hamburgu
W Ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest zapis, który zobowiązuje instytucje publiczne do zapewnienia informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy. Jednym z elementów takiej informacji jest plan tyflograficzny. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Związku Niewidomych, „plany powinny być umieszczane wewnątrz obiektu zaraz po wejściu do niego i powinny odzwierciedlać przestrzeń danej kondygnacji (lub wybrany jej fragment) oraz najistotniejsze jej elementy. Na planie powinno się łączyć oznaczenia dotykowe dla niewidomych i oznaczenia drukowane dostosowane do możliwości wzrokowych osób słabowidzących (Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących zalecenia i przepisy. PZN 2016. https://pzn.org.pl/osoby-niewidome-i-slabowidzace-w-przestrzeni-publicznej-zalecenia-przepisy-dobre-praktyki/).
W Centralnej Bibliotece w Hamburgu, kwestię zaprezentowania planów tyflograficznych dla wielu kondygnacji, rozwiązano dość ciekawie. Na parterze – głównym poziomie biblioteki, postawiono rodzaj bębna z planami dla wielu kondygnacji.
A na każdym piętrze, umieszczono plan dla konkretnej kondygnacji.
Pożyteczne to rozwiązanie i mające też element zabawy. Poza tym, plany tyflograficzne mogą też służyć innym użytkownikom, nie tylko osobom z niepełnosprawnością wzroku.