Chcesz wiedzieć na ile Twoja siedziba, strona internetowa i procedury zatrudniania są zgodne z projektowaniem uniwersalnym i wymogami krajowymi i unijnymi?
Skontaktuj się z nami! Zaplanujemy usługę zgodną z Twoimi potrzebami!
Nasz profesjonalny zespół audytowy przeprowadzi audyt architektoniczny, komunikacyjno-informacyjny budynków i cyfrowy stron internetowych i aplikacji oraz warunków zatrudniania pod kątem dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także sporządzi raport zawierający rekomendcje zmian. Jesteśmy praktykami i potrafimy doradzić, jak wprowadzić zmiany w największym możliwym stopniu przy możliwie niewielkich nakładach.
Audyty dostępności realizujemy od ponad 10 lat. W 2021 roku współpracowaliśmy w tym zakresie między innymi z:
- Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnospranwych;
- bankiem Santander Bank Polska SA;
- Dzielnicowym Biurem Finansów Oświaty Śródmieście miasta stołecznego Warszawy - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Dzielnicowym Biurem Finansów Oświaty Wola miasta stołecznego Warszawy - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Narodowym Funduszem Zdrowia - Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim, Lubuskim Odziałem Wojewódzkim - rekomendacje w postaci otwartego pliku pdf, Ślaskim Odziałem Wojewódzim;
- publicznymi i niepublicznymi placówkami zdrowia na terenie całej Polski - przychodniami i szpitalami, w tym Szpitalem Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ulicy Karowej w Warszawie - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Ośrodkami Pomocy Społecznej - OPS Wola - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Sądem Rejonowym w Dzierżoniowie;
- Urzędami jednostem samorzadu terytorialnego - Urząd Gminy Gąbin, Urząd Miasta Bojanowo - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Powiatem Wałeckim - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Muzeum Historycznym w Bielsku Białej;
- Teatrem Studio;
- Centrum Nauki Kopernik;
- Domem Spotkań z Historią - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Urzędem Głównym Geodezji i Kartografii;
- Spółdzielnią WSM - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf;
- Środowiskowym Domem Samopomocy "Pachnąca" - rekomendacje w postaci skanu, treść rekomendacji w postaci otwartego pliku pdf.
Możliwe usługi z obszaru audytów:
- audyt dostępności architektoniczej i informacyjno-komunikacyjnej
- audyty dostępności cyfrowej
- audyt projektów architektonicznych
- projekty architektoniczne
- audyty związane z zatrudnianiem
AUDYT DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ i KOMUNIKACYJNO-INFORMACYJNEJ
Celem audytu jest zgromadzenie informacji dotyczących istniejących barier i utrudnień w dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Podczas audytu badana jest między innymi: komunikacja zewnętrzna, rodzaj wejścia, komunikacja wewnętrzna pionowa i pozioma z oceną sposobu rozmieszczenia umeblowania, dostępność wydzielonych pomieszczeń obsługi klienta, toalety dedykowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową, inne elementy mające wpływ na dostępność placówki ujęte w ankiecie audytorskiej.
Raport z audytu zawiera opis poziomu dostępności i rekomendacje zmian.
AUDYT DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ
Celem audytu jest zgromadzenie informacji dotyczących istniejących barier i utrudnień w dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w dostepnei do stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Podczas audytu badana jest zgodność aplikacji i stron ze standardem WCAG 2.1..
Raport z audytu zawiera opis poziomu dostępności i rekomendacje zmian.
AUDYT PROJEKTÓW ARCHITEKTONICZNYCH
Audyty projektów koncepcyjnych, budowlanych i wykonawczych pozwalają na wstępną ocenę dostępności przyszłej inwestycji dla osób z niepełnosprawnościami. Raporty zawierają opis miejsc problematycznych i rekomendacje do projektów pozostałych etapów. Kluczowe kwestie to m. in.: parametry pieszych ciągów komunikacyjnych do budynku, lokalizacja i wymiary miejsc postojowych dla osób z niesprawnościami, wejście do budynku, aranżacja holu wejściowego, lokalizacja, rodzaj i parametry elementów komunikacji pionowej i poziomej, lokalizacja i podstawowe parametry toalet dla osób z niesprawnościami. W/w kwestie dla projektów budowlanych i wykonawczych są znacznie poszerzone i uszczegółowione - w tym o właściwości poszczególnych materiałów wykończeniowych.
Poza tym na życzenie Zamawiającego badane są poszczególne pomieszczenia i procedury obsługi osób z niesprawnościami.
PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE
Proponujemy konkretne rozwiązania techniczne problemów związanych z dostępnością, które zostały określone na podstawie analizy projektów lub audytu dostępności.
W zależności od sytuacji mogą być projekty: architektoniczne koncepcyjne pokazujące optymalne rozwiązania techniczne, architektoniczne budowlane i wykonawcze umożliwiające uzyskanie odpowiednich zezwoleń oraz budowę elementów zwiększających dostępność terenów i budynków.
Oferujemy nadzór autorski nad pracami budowlanymi wykonywanymi na podstawie naszych projektów budowlanych i wykonawczych.
AUDYTY ZWIĄZANE Z ZATRUDNIANIEM
W ramach audytu sprawdzane są: przestrzeń pracownicza, w tym zastosowane w niej rozwiązania techniczne, wiedza z zakresu zatrudniania osób z niepełnosprawnością przez dział HR i dział księgowy, postawy i wiedza pracowników i pracowniczek dotycząca kwestii niepełnosprawności i wspólnej pracy z osobami z niepełnosprawnością.
Raport z audytu zawiera opis obecnej sytuacji i rekomendacje zmian w przestrzeni pracowniczej i zarzadzaniu zasobami ludzkimi.
______________________________________________________________
Nasi audytorzy i nasze audytorki:
- Małgorzata Peretiatkowicz - członkini Zarządu Fundacji TUS, członkini Zespołu do spraw weryfikacji wniosków o nadanie statusu podmiotu dokonującego certyfikacji dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, trenerka z ukończoną szkołą Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, audytorka z dorobkiem kilkuset audytów.
- Magdalena Piwowarska - członkini zarządu Fundacji TUS, kadrowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, koordynatorka projektów współfinansowanych ze środków unijnych i szkoleniowch, audytorka z dorobkiem kilkuset audytów.
- Dominik Rymer - Dominik Rymer od 24 lat porusza się na wózku, jako Instruktor Aktywnej Rehabilitacji, zajmuje się osobami świeżo po wypadku, prowadzi szkolenia dla personelu medycznego lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, studentów oraz szkolenia z zakresu dostępności, jest specjalistą specjalista zajmujący się od wielu lat przeprowadzaniem audytów architektonicznych, czyli wizji różnych obszarów działalności instytucji, firmy zgodnie z normami określonymi przez przepisy prawne.
- Piotr Todys - Prezes Fundacji TUS, członek Rady Dostępności, której przewodniczy Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, trener z ukończoną szkołą Trenerów Stowarzyszenia Trenerów Oganizacji Pozarządowych, audytor z dorobkiem kilkuset audytów.
___________________________________________________________________________________
Małorzata Peretiatowicz
Jak sama o sobie mówi:
Jako audytorka
"Miarka, poziomica, dalmierz to stali mieszkańcy mojej torebki. Dzięki nim oceniałam dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami: kościołów, szpitali, szkół, sklepów i stadionów. Wynikiem mojej pracy zawsze jest raport nie tylko opisujący stan zastany, ale także rekomendacje zmian biorące pod uwagę cała charakterystykę budynku. Zwiększenie dostępności każdego z miejsc, które odwiedziłam daje mi poczucie satysfakcji i sensu moich działań.
___________________________________________________________________________________
Już od kilkunastu lat audytuję budynki użyteczności publicznej pod względem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Lubię to zajęcie, a najbardziej cieszy mnie, gdy wracając po jakimś czasie do zaaudytowanych wcześniej obiektów, widzę wprowadzone zmiany, które zostały zarekomendowane. Fajne jest również to, że ta praca pozwala mi na poznanie różnych zakątków Polski.
___________________________________________________________________________________
Dominik Rymer
Jak sam mówi
„Dokonywanie oceny zgodności co do uregulowań pod względem dostępności to nie wszystko, liczą się wyciągnięte z raportu wnioski i rekomendacje po zakończeniu audytu. W swojej pracy nieustannie poszukuję coraz to lepszych i wydajniejszych metod zapewnienia dostępności.
Moją pasją jest sport, a dokładnie mówiąc rugby na wózkach. Wielokrotnie reprezentowałem nasz kraj na Mistrzostwach Świat, Mistrzostwach Europy oraz licznych turniejach międzynarodowych. Obecnie związany jestem z Warszawską drużyną rugby na wózkach „Four Kings”.”
__________________________________________________________________________________
Piotr Todys
Jak sam o sobie mówi:
"Badaniem dostępności architektonicznej zajmuję się od kilkunastu lat. Audytowałem małe gminne przychodnie lekarskie, stadiony piłkarskie, domy kultury, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, szkoły. Kluczowe w weryfikacji dostępności jest nie tylko sprawdzenie, czy w budynku wymiary są zgodne z przepisami. Ważniejsze jest zobaczenie, czy zastosowane rozwiązania układają się w całość zapewniającą dostęp dla wszystkich użytkowników. Badam, czy mamy do czynienia z pozorną dostępnością, czy z przemyślanym projektowaniem zapewniającym równe prawa i maksymalną samodzielność w poruszaniu się i korzystaniu z przestrzeni, usług, urządzeń."