Od prawie 30 lat działamy na rzecz niezależności osób z niepełnosprawnością. Jesteśmy pewni, że tylko doświadczając różnych rodzajów niepełnosprawności można nabyć empatii pozwalającej na zrozumienie sytuacji osób starszych, rodziców z dziećmi czy osób niepełnosprawnych.
W ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowaliśmy projekt Bliżej dostępności w ramach, którego przeszkoliliśmy 1500 urzędników i urzędniczek z tego zakresu. Projekt Bliżej dostępności współfinansowany przez Unię Europejską zrealizowaliśmy w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną FADO i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego.
Za nami kilka tysięcy audytów i kilkaset raportów z rekomendacjami dotyczącymi rozwiązań pozwalających zwiększać dostępność (w tym dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku).
Nasz przedstawiciel jest Członkiem Rady Dostępności (przy Ministerstwie Rozwoju), której zadaniem jest min. opiniowanie i doradztwo w procesie tworzenia aktów prawnych oraz ich implementacji, w tym w szczególności Ustawy o dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Artykuł 9 Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnością odnosi się bezpośrednio do zagadnienia dostępności i głosi:
„Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, Państwa Strony podejmą odpowiednie środki w celu zapewnienia im, na zasadzie równości z innymi osobami, dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, w tym technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych, a także do innych urządzeń i usług, powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.”
Centrum dostępności ma pozwolić zrozumieć wyzwania stojące przed różnymi grupami społecznymi, ale także dostarczyć wiedzy i narzędzi pozwalających na realizacje zasady równego dostępu.
Jesteśmy bo wierzymy, że dostępność może stać się faktem!