Certyfikacja
Fundacja TUS została wpisana na listę instytucji certyfikujących!
Mamy prawo audytować wszystkie trzy zakresy dostępności i nadawać certyfikat podmiotom/instytucjom je spełniającym.
Czym jest certyfikacja i co daje?
Certyfikacja to:
- weryfikacja spełnienia minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 przez przeprowadzenie audytu dostępności;
- sformułowanie szczegółowych zaleceń w zakresie poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez dany podmiot;
- i jeśli wszystko się uda – wydanie certyfikatu dostępności.
Uzyskany po zakończeniu całego procesu certyfikat:
to ważny sygnał marketingowy, że działacie dla wszystkich klientów i klientek i podążacie za aktualnymi trendami
To oszczędność – certyfikat to podstawa do obniżenia o 5% składek ponoszonych na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Opłata certyfikacyjna nie może przekroczyć:
trzykrotności – w przypadku prowadzenia działalności w jednym obiekcie,
sześciokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w od dwóch do pięciu obiektach,
dziesięciokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w od sześciu do dziesięciu obiektach
dwudziestokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w od jedenastu do dwudziestu obiektach,
trzydziestokrotności – w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż dwudziestu obiektach
przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730, 752 i 1622), ustalonego według stanu na dzień złożenia wniosku o wydanie certyfikatu.
Nasza metodyka procesu certyfikacji
W ramach procesu wyłaniania jednostek certyfikujących akceptacji podano metodologię procesu certyfikacji przedstawioną przez Fundację TUS. Dzięki metodologii współpracujące z nami podmioty i instytucje mogą się dowiedzieć jak ten proces będzie przebiegał. Zapraszamy do zapoznania się z naszą metodyką! – treść dokumentu w postaci otwartego pliku pdf
Nasza metodyka kontroli
Jako instytucja certyfikująca mamy prawo i obowiązek kontrolować dostępność certyfikowanych przez nas podmiotów i instytucji. Kiedy i jak to robimy dowiecie się z metodyki kontroli dostępności – treść dokumentu w postaci otwartego pliku pdf.
Wniosek o wydanie certyfikatu dostępności
Jesteś zainteresowany/zainteresowana certyfikacją swojej instytucji? Złóż do nas wniosek o wydanie certyfikatu dostępności – treść dokumentu w postaci otwartego pliku pdf.
Certyfikat dostępności
Jeśli Twojej instytucji uda się przejść z sukcesem proces certyfikacji to świadczyć będzie o tym taki certyfikat – treść dokumentu w postaci otwartego pliku pdf.
Zespół certyfikacji
Małgorzata Peretiatkowicz – audytorka dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Magdalena Piwowarska – audytorka dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Piotr Todys – audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Anna Czekalska – audytorka dostępności cyfrowej
Irmina Pilarska– audytorka dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Sławek Florkowski – audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Dominik Rymer – audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Dawid Antkowiak – audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
Małgorzata Peretiatkowicz, audytorka dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
„Miarka, poziomica, dalmierz to stali mieszkańcy mojej torebki. Dzięki nim oceniałam dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami: kościołów, szpitali, szkół, sklepów i stadionów. Wynikiem mojej pracy zawsze jest raport nie tylko opisujący stan zastany, ale także rekomendacje zmian biorące pod uwagę całą charakterystykę budynku. Zwiększenie dostępności każdego z miejsc, które odwiedziłam daje mi poczucie satysfakcji i sensu moich działań.”
Magdalena Piwowarska, audytorka dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
„Już od kilkunastu lat audytuję budynki użyteczności publicznej pod względem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Lubię to zajęcie, a najbardziej cieszy mnie, gdy wracając po jakimś czasie do zaudytowanych wcześniej obiektów, widzę wprowadzone zmiany, które zostały zarekomendowane. Fajne jest również to, że ta praca pozwala mi na poznanie różnych zakątków Polski.”
Piotr Todys, audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
„Badaniem dostępności architektonicznej zajmuję się od kilkunastu lat. Audytowałem małe gminne przychodnie lekarskie i szpitale, stadiony piłkarskie, domy kultury i biblioteki, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia i oddziały banków, szkoły. Kluczowe w weryfikacji dostępności jest nie tylko sprawdzenie, czy w budynku wymiary są zgodne z przepisami. Ważniejsze jest zobaczenie, czy zastosowane rozwiązania układają się w całość zapewniającą dostęp dla wszystkich użytkowników. |
Anna Czekalska, audytorka dostępności cyfrowej
„Jestem audytorką stron internetowych i aplikacji, ekspertem i konsultantem ds. dostępności cyfrowej. Dostępność dla mnie jest fascynująca ze względu na powiązanie wielu różnych sfer – technologicznej, prawnej i społecznej. Wpływanie na dostępność serwisów internetowych i aplikacji jest dla mnie wyrazem szacunku do drugiego człowieka.
Cieszy mnie fakt, że strony które tworzę zostały kilkakrotnie nagrodzone w konkursach „Strona Internetowa Bez Barier” oraz „Serwis www bez barier” (https://www.zut.edu.pl/serwis-bez-barier).
W roku 2021 zostałam laureatką Listy 100 wyróżniającej osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju kompetencji cyfrowych (http://umiejetnoscicyfrowe.pl/lista-100-2021-ogloszona/) co jest dla mnie szczególnie ważnym wyróżnieniem.”
Sławek Florkowski, trener, audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
„Uwielbiam podejmować wyzwania, a te związane z dostępnością są dla mnie tym bardziej ważne, że zdaję sobie sprawę ile jest jeszcze do zrobienia. Lubię myśleć o dostępności jako o komforcie życia nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami lecz dla wszystkich użytkowników i użytkowniczek przestrzeni. Dzięki temu, że mam możliwość audytować bardzo różnorodne miejsca regularnie poznaję wspaniałych ludzi którym zależy na dostępności.”
Dominik Rymer, audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
„Dokonywanie oceny zgodności co do uregulowań pod względem dostępności to nie wszystko, liczą się wyciągnięte z raportu wnioski i rekomendacje po zakończeniu audytu. W swojej pracy nieustannie poszukuję coraz to lepszych i wydajniejszych metod zapewnienia dostępności.”
Dawid Antkowiak, audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej
„Jako audytor w projekcie Niepełnosprawnik, wędruję przez swoje rodzinne miasto i „mierzę” wszystko co posiada wejście, od warzywniaka po budynek Opery. Wrocław nabrał dla mnie innego wymiaru.”