Symulator wieku senioralnego
W zrozumieniu codzienności osób z niepełnosprawnościami pomaga, choć chwilowe postawienie się w sytuacjach jakie napotykają te osoby.
Pomocne są w tym różnego rodzaju symulatory. Podczas szkoleń używamy symulatorów wad wzroku, które pozwalają poczuć się jak osoba z tunelowym widzeniem czy z zaćmą. Osoby uczestniczące w naszych zajęciach maja okazję pokonywać podjazdy i krawężniki na wózku inwalidzkich. Podczas naszych warsztatów można tez sprawdzić, jak to jest prawie nie słysząc robić zakupy i konwersować w sklepie.
Jednym z naszych ostatnich „szkoleniowych” nabytków jest symulator wieku senioralnego. To cały zestaw narzędzi, które pomagają doświadczyć ograniczeń związanych z osłabieniem różnych funkcji ciała, charakterystycznych dla zaawansowanego wieku. Mamy do dyspozycji między innymi okulary, które ograniczają pole widzenia. Są słuchawki wyciszające dźwięki otoczenia. Są do dyspozycji ograniczniki zginania stawów kolanowych i łokciowych. Jest wreszcie kamizelka z „bagażem lat”, czyli wyposażona w obciążniki.
Wszystkich tych symulatorów używamy podczas szkoleń Akademii Dostępności. To bezpłatne szkolenia dla architektów i architektek, inżynierów i inżynierek budownictwa, urbanistów i urbanistek, pracowników i pracowniczek administracji publicznej zajmujących się procesem inwestycyjno-budowlanym, planowaniem przestrzennym czy zagospodarowaniem przestrzennym. Wystarczy wejść na stronę www.akademiadostepnosci.pl i się zapisać.
Czasem używamy tez symulatorów podczas spotkań w plenerze. Tym razem byliśmy w Opolu na XXI Dniach Osób Niepełnosprawnych. Wiele osób spróbowało, jak to jest poruszać się na wózku, chodzić z białą laską czy używać symulatora wieku senioralnego.