Widok z przodu na drzwi wejściowe do budynku. do drzwi prowadzą 2 stopnie z poręczą po prawej stronie. Nad prawą krawędzią schodów, za pochwytem widoczny biały piktogram osoby na wózku na czerwonym tle. Na drzwiami tablica informująca że jest to placówka poczty polskiej, po lewej stronie drzwi tablica z godzinami otwarcia, po prawej stronie drzwi godło polskie.

Dostępne usługi pocztowe

Poczta Polska na swoich stronach pisze [https://www.poczta-polska.pl/uslugi-dla-niepelnosprawnych/] “w każdej placówce pocztowej udostępniamy stanowisko dedykowane osobom niepełnosprawnym, które jest oznaczone piktogramem”.

Jednak nie zawsze da się dotrzeć do dedykowanego stanowiska. W Łodzi widzieliśmy placówkę pocztową, która miała dwa schody w wejściu. Obok wejścia umieszczono dzwonek, jednak w taki sposób, że osoba na wózku nie miała żadnych szans by dzwonek nacisnąć. Inna kwestia, że niektórzy nie zauważyliby białego dzwonka na białej ścianie.

Zbliżenie na fragment ściany. Na niej czerwona tabliczka z białym piktogramem osoby na wózku. Pod tabliczką żółty plastikowy przycisk, w żółtym plastikowym obrabowaniu. Przycisk częściowo pomalowany biała farbą, dodatkowo umieszczony jest w metalowych objęciu, które uniemożliwia wciśnięcie przycisku.
Dzwonek przyzwania.

Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przewiduje dostęp alternatywny do budynku, gdy nie da się zapewnić dostępności w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego.  Jednak ustawa nie przewiduje dostępu pozornego, a taki w Łodzi widzieliśmy.

Dodaj komentarz